Skip navigation

kategoria:
moc wiedzy o uprawie

Żurawina Pilgrim – moc wiedzy o uprawie

dodano: 03/05/2011

PO ZAKUPIE

UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.

Sadzenie
Wykopać dołek średnicy ok 60cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, uzupełnić dołek naturalnym, kwaśnym torfem, posadzić, uzupełnić torf, delikatnie udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać.
Żurawinę Pilgrim warto po posadzeniu wyściółkować grubą warstwą kory (5-10cm). Dzięki temu zabezpieczymy korzenie przed przegrzewaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym utrzymamy w glebie wilgoć stale potrzebną roślinom do prawidłowego rozwoju.

Jak wszystkie mocowoce™, Pilgrim dostarczany jest jako 3 letnia roślina, ukorzeniona w doniczce, dzięki czemu można ją sadzić wiosną i jesienią, a nawet podczas upalnego lata.

Jeśli planujemy większe nasadzenia żurawin na mini plantację warto rozsypać na powierzchni ziemi przeznaczonej pod uprawę ok. 10-20 cm warstwę kwaśnego torfu naturalnego (pH 3-4,5). Po rozsypaniu, dobrze podlać i przemieszać z rodzimym podłożem.
Rozstawa roślin ok. 60×60cm zagwarantuje, że pędy szybko pokryją ziemię, zadarniając ją i chroniąc przed wysychaniem i rozwojem chwastów.

Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.

PORADY OGRODNICZE

Pilgrim jest łatwy w uprawie i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na szkodniki i choroby. Absolutnie odporny na najcięższe mrozy – zachowuje nawet czerwonawe listki zimą.

Pielęgnacja
W pierwszym roku po posadzeniu, warto systematycznie usuwać chwasty.
Należy dbać o to, żeby torf, w którym rosną żurawiny był zawsze wilgotny, ale nie podtopiony.
Co kilka lat warto obsypać powierzchnię ziemi wokół roślin 5cm wartswą piasku. Umożliwi to długim, pielgrzymującym pędom, ukorzenienie się w nowym miejscu i spowoduje rozwój pionowych pędów, które rodzą owoce.

Warunki klimatyczne i glebowe
Podobnie jak siostrzane mocowoce™ z rodziny wrzosowatych: Chandler i Koralle, Pilgrim ma płytki i delikatny system korzeniowy i lubi kwaśną, przepuszczalną glebę.
Uwielbia nasłonecznione stanowiska, gdzie za więcej światła odwdzięcza się obfitszym kwitnieniem i owocowaniem. Radzi sobie także w półcieniu.
Lubi wilgotne stanowiska.

Nawożenie
W pierwszym roku po posadzeniu należy dokarmiać rośliny nawozem azotowym, żeby szybciej zarosły dane im miejsce. W kolejnych latach można ograniczyć nawożenie do nawozów organicznych, lub nie nawozić w ogóle.
Nie nawożone rośliny w kolejnych latach produkują więcej pędów z pąkami kwiatowymi i więcej owoców, podczas gdy przekarmione – rosną aż do 1 metra długości.

Cięcie
Co 2-3 lata, wiosną warto zebrać w rękę najdłuższe poziome pędy i skrócić je na równą długość ostrym sekatorem, nie uszkadzając przy tym pionowo wyrastających krótszych pędów, odpowiedzialnych za plony.

Owocowanie
Kwitnie dwa razy w ciągu sezonu. Latem ozdobę stanowią jednocześnie, błyszczące, czerwone owoce i śnieżnobiałe, delikatne kwiaty.
Jesienne owoce, zbierane po przymrozkach, są jednak dużo słodsze i bardziej aromatyczne od tych, zbieranych latem.

Ze względu na podobne wymagania świetnie czuje się w sąsiedztwie innych mocowoców™: Chandlera i Koralle.

2011 All Rights Reserved. Design by