Skip navigation

kategoria:
moc wiedzy o uprawie

Borówka Chandler – moc wiedzy o uprawie

dodano: 03/05/2011

PO ZAKUPIE

UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.
Wykopać dołek średnicy ok 40 cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, posadzić, uzupełnić ziemię, mocno udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać.

Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.

PORADY OGRODNICZE

Cięcie
Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – rośliny niecięte wydają słabe przyrosty z niewielką liczbą pąków kwiatowych, owoce są coraz mniejsze i jest ich coraz mniej.
Cięcie wykonujemy wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację (zbyt późne przycięcie może spowodować zamieranie młodych przyrostów podczas majowej suszy).
W pierwszym i drugim roku po posadzeniu wykonujemy tzw. cięcie sanitarne, czyli wycinamy pędy chore lub złamane oraz pędy, na których jest nadmiar pąków kwiatowych. Obfite owocowanie młodych roślin może prowadzić do ich skarlenia i zaburzenia prawidłowego pokroju.
Cięcie krzewów owocujących – prześwietlanie, dążymy do uzyskania luźnej korony i jak największej ilości silnych jednorocznych przyrostów – tworzące się na nich pąki kwiatowe dają najobfitszy plon. Intensywne cięcie należy wykonać w piątym roku po posadzeniu i usunąć pędy chore, zasychające, stare, górne części pędów, a także pędy cienkie, zagęszczające środek krzewu.

Wymagania glebowe i klimatyczne
Borówka Chandler najlepiej rośnie na glebach lekkich, kwaśnych, ciepłych o wysokiej zawartości próchnicy (ok. 10%). Ważna jest stała i umiarkowana wilgotność gleby (najlepiej by poziom wód gruntowych był na poziomie 35-60 cm), nie lubi zalewania korzeni. Optymalne pH do uprawy to 3,8 – 4,8. Odczyn ok. 5,5 powoduje spadek plonów, natomiast powyżej 6 rośliny zaczynają wykazywać objawy chorobowe. Zbyt niskie pH również powoduje wystąpienie objawów chorobowych.
Borówka preferuje gleby ciepłe, które w okresie wegetacji mają temperaturę przynajmniej 18-21 stopni.
W uprawach amatorskich można zakwaszać glebę przez wymieszanie kwaśnego torfu o pH 3,5 z glebą w stosunku 1:1 do głębokości ok. 30-40 cm, a następnie wyściółkowanie ziemi wokół roślin trocinami lub korą drzew iglastych.

Borówka lubi miejsca zaciszne, słoneczne i ciepłe, w miejscach przewiewnych konieczne jest posadzenie lub postawienie osłon przeciw wiatrowych (krzewy sadzimy w odległości 8-12 m od pasa ochronnego).

Nawożenie
Najważniejszy moment, w którym borówka potrzebuje składników odżywczych to pora kwitnienia i dojrzewania owoców. Wtedy warto użyć nawozu organicznego (sapropel, stary obornik) lub nawozu wieloskładnikowego. Można także zastosować nawóz wolnodziałający na początku okresu wegetacji, w kwietniu, co zagwarantuje nam odpowiednie odżywianie roślin przez cały sezon.

2011 All Rights Reserved. Design by