Skip navigation

kategoria:
moc wiedzy o uprawie

Borówka Koralle – moc wiedzy o uprawie

dodano: 03/05/2011

PO ZAKUPIE

UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.

Sadzenie
Wykopać dołek średnicy ok 60cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, uzupełnić dołek naturalnym, kwaśnym torfem, posadzić, uzupełnić torf, delikatnie udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać. Borówki warto po posadzeniu wyściółkować grubą warstwą kory (5-10cm). Dzięki temu zabezpieczymy korzenie przed przegrzewaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym utrzymamy w glebie wilgoć stale potrzebną roślinom do prawidłowego rozwoju.

Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.

PORADY OGRODNICZE

Koralle jest łatwa w uprawie i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporna na szkodniki i choroby. Wiosną można ją lekko nawozić.

Nasłonecznienie
Uwielbia nasłonecznione stanowiska, gdzie za więcej światła odwdzięcza się obfitszym kwitnieniem i owocowaniem. Radzi sobie także w półcieniu.

Borówka posadzona w cieniu może wysyłać długie pędy w górę w poszukiwaniu światła. Wiosną można je śmiało przyciąć zagęszczając zielony dywan.

Owocowanie
Kwitnie dwa razy w ciągu sezonu. Latem ozdobę stanowią jednocześnie, błyszczące, czerwone owoce i śnieżnobiałe, delikatne kwiaty.
Jesienne owoce, zbierane po przymrozkach, są jednak dużo słodsze i bardziej aromatyczne od tych, zbieranych latem.

Wymagania glebowe i klimatyczne
Podobnie jak siostrzane mocowoce™ Chandler i Pilgrim, Koralle należy do rodziny wrzosowatych. Ma płytki i delikatny system korzeniowy i lubi kwaśną, przepuszczalną glebę.
Doskonała na nawadniane wrzosowiska i skalniaki, także jako zimozielony, gęsty dywan pod okapem większych roślin i do donic balkonowych.
Lubi wilgotne stanowiska, ale stagnująca przez wiele dni woda może poważnie jej zaszkodzić.
Absolutnie odporna na najcięższe mrozy – zachowuje zielone listki zimą. Owocuje nawet wzdłuż koła polarnego, dzięki czemu jest podstawowym naturalnym źródłem witamin dla mieszkańców dalekiej północy, gdzie nie wiele gatunków w ogóle rodzi owoce.

Ze względu na podobne wymagania świetnie czuje się w sąsiedztwie innych mocowoców™: Chandlera i Pilgrima.

2011 All Rights Reserved. Design by